trey2954 trey2954
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

5
A school purchases boxes of candy bars.
Each box contains 50 candy bars.
Each box costs $30.
How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $10 per box?

A $0.40
B) $0.50
C $0.80
D $1.25

Respuesta :

digurr388
digurr388 digurr388
  • 02-10-2020
The answer is c, $0.80
Answer Link

Otras preguntas

como se hace el calculo de: 12 + 9a + 18b = ----- * ( ---- + 3a + ----- )
You have prepared 42 mL of distilled water, 18 mL of vinegar and 47 mL of saltwater for an experiment.b. How many milliliters of solution will you have if you f
Write TRUE if you think the statement is correct and write FALSE if otherwise Writeyour answers on the space provided before each number1. Change the engine oil
Am I using the dash correctly She tastes it — and surprisingly likes it!
Qi. calculate the thickness of a disc ofa diameter 14cm and Surface areais 3cm?
Which of these is the best example of Jackson doing science by inquiry?
A circle has an area of 1075.21 m^2 What is the radius to the nearest 1 decimal x.x
Please help. Fill in the blanks with my rule x - (x+1)(x+1) 0 - 1 1 - 4 2 - ___ 3 - ___ 4- ___
What is the value of y ?
4000 adults in a random sample