estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

find the difference in simplest form. 2b/b^2-2b+1 - 2/b^2-2b+1
If the mass of the spacecraft were doubled, how much would the force of gravity would change?
Mr. Murphy has an old coin that has 10 sides if it is shaped is a polygon how many angles does The old coin have
Messenger rna is formed in the process of _____.
How did Thomas Jefferson influence the development of democracy in the United States? A. He called for the United States to abandon the British system of co
Use the given lines from a random number table to select numbers to use in each problem
which title is most accurate for this timeline?
In the English language each letter of the alphabet has only One sound true or false?
Please help! This is really confusing.
Evaluate this equation: 6^-3 Divided by 6^1