bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the pressure of 0.500 moles of carbon dioxide gas in a 2.5 L tank and at a temperature of 301 K? (R=0.0821 L·atm/mol·K
According to the video, what does the United States believe the world should do in response to the Arab Spring?
Write a direct variation equation that relates x inches to y centimeters. 1 inch = 2.54 centimeters an equation is y=
How do I figure this out?
Which one of the following is a characteristic of Romantic music, but not one of the three key characteristics? experimental emotion extremes expression
Why did the Central pacific railroad company build much less track than Union Pacific railroad company even though they worked the same amount of time?
May someone help me with some math
What is 30% of 75 A)250 B)22.5 C)25 D)225
Two tuning forks are generating sounds of wavelengths 33.7 cm and 31.27 cm. How many beats are produced each second by the two tuning forks? The speed of sound
Which of these concepts apply to aqueous solutions? Check all that apply. Arrhenius concept Bronsted-Lowry concept Lewis concept