preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is the main cause for heart attack?
A scientist has analyzed a meteorite discovered in a remote area of Arizona. The analysis has revealed the presence of many organic compounds, some of which are
celeb types 100 words in 5 minutes what is the unit rate
Ecosystems are always very large and cover a large amount of land​
A rectangular metal bar has a volume of 50.0 in³. The bar weighs 1.42 kg. Calculate the density of the metal in grams per cubic centimeter.
The sacrifices made by societies in order to engage in military spending represent the nominal costs of military spending. the opportunity costs of military spe
Why is the Saint Valentine's Day massacre interesting
What area in Central West Florida would you visit if you wanted to learn about Spanish and Cuban historic, economic, and architectural influences? Palm City Hav
Which country is part of North America
lol i didnt mean to ask a question i was looking for a answer and they finessed me into signing up and i though i was getting the anwer