jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a secondary pollutant? A. Water vapor from a factory smokestack B. Particulate matter, such as soot Ο Ο Ο Ο C. Carbon monoxide from ca
Help me with the first question it’s 7 grade science
why farmers control insect pest?​
Will mark brainliest
Identify the simplifying assumptions usually made in net present value analysis. A. All cash flows other than the initial investment occur at the end of period
i will give Brainiest if you are right
Describing Lookup Fields What do lookup fields allow users to do when filling out records in a table? O search for duplicate values choose from a list of values
Why won’t Piggy try to blow into the conch? in the lord of the flies chapter 1 in your own words and no links and will be reported!!
find the sum of x-1 and 6x-8
write and equation for a straight line that has a slope of -1/2 and a y-intercept of 5