Froad1 Froad1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

please explain how you got the answer for this question,please

please explain how you got the answer for this questionplease class=

Respuesta :

ciarbaze13
ciarbaze13 ciarbaze13
  • 02-11-2020

Answer:

3/22.56 = 7.52

Step-by-step explanation:

Answer Link
jackvan20010312 jackvan20010312
  • 02-11-2020

Answer:

$7.52

Step-by-step explanation:

3lb=$22.56

to find the price for 1 lb, divide by 3

3lb/3=1lb

22.56/3=$7.52

Answer Link

Otras preguntas

Describe what happens to the energy of a wave if the frequency decreases
(x+y^–2xy)(2x^2–y^2+xy)
Layla is using her compass and straightedge to complete a construction of a polygon inscribed in a circle. Which polygon is she in the process of constructing?
A rectangle has a length that's 9 inches less than twice it's width the area of the rectangle is 180 square inches. Write and equation that represents the situa
An item on sale costs 40% of the original price. if the original price was $30, what is the sale price?
Why did jim thorton friends leave him beside the river?
How to find the surface area of an irregular cylinder
To achieve gains in fitness, the minimum number of weeks for a workout plan should be:
__________ is a human activity that increases erosion
Why is it important to understand government policies?