rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

A sentence with meteoroid
Factor completely 3x^2 − 21
What region of the united states has the highest clustering of people in poverty?
Please help click on the image below
Why and how did the Septuagint bible version come into being?
A spaceship moving with an initial velocity of 58.0 meters/second experiences a uniform acceleration and attains a final velocity of 153 meters/second. What dis
I need those answers
What happens if a president is impeached who takes over?
14.01 g sample of N2 reacts with 3.02 g of H2 to form ammonia (NH3). If ammonia is the only product, what mass of ammonia is formed?
Please help! Urgent!!! My teacher wants us to make something about energy. For instance define Kinetic energy. Then we need to build something that represents i