keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
How do you Factor c(squared)-8c ??
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
Which of the following can be considered fossils? a. a 1 billion year-old rock. b. a 1 billion year-old piece of amber. c. a 1 billion year-old piece of amber w
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000
Determine whether the sequence coverage or diverges. If it converges, give the limit. 48, 8, 4/3, 2/9, ...