Mirandabresita
Mirandabresita Mirandabresita
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Tom has t dollars. He buys 5 packets of gum worth d dollars each and 3 popcorn bags worth $1 each. how much did he spend

Respuesta :

rowlalau000
rowlalau000 rowlalau000
  • 03-11-2020

you don't have enough info but heres the equation

5(d) + 3(1) = t

Answer Link
jhope142 jhope142
  • 03-11-2020

Answer:

15

Step-by-step explanation:

5x3=15 15x1=15

Answer Link

Otras preguntas

A triangle has the side lengths 5,7 and 11
how does hiv turn into aids
Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelllllllpppppp
9a^2+1/9a2-2-12a+4/3a
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
The Iroquois constitution influenced the Declaration of Independence by ?
Farewell to Manzanar is A. a fictional short story. B. an action adventure based on a true story. C. a non-fiction historical memoir. D. an historical fictio
Rewrite the following sentences by using direct object pronouns. Rewrite IN FRENCH. 1. Elle repasse sa jupe. ________ 2. Je ne comprends jamais le docteur. ____
Please help i don’t understand :(
Find the slope of a line perpendicular to y=3x+7.