hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

the density of an object is .835 g cm. if its volume is 34 cm, whagt is the mass of the object?
What is the answer ?
evaluate and simplify the following expression (b^2)^3
What is the value of x in the equation 3-2x=-1.5x
How does Orwell use satire to support his purpose in this passage? He uses parody to reveal the cruelness of communist leaders. He uses ridicule to make fun of
Where does the president of the United States get their power?
which is the largest ethnic group in china? a) han b) tibetan c) uighurs d) hui
Can you please help with 19&23? 19 says write an expression to represent the perimeter. Thanks!
is helium a metal, non metal or metalloid?
Consider the radical equation square root of n+4 = n – 2. Which statement is true about the solutions n = 5 and n = 0? A. The solution n = 5 is an extraneous s