C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

What's the algebraic expression represents the phrase? Cindy studied seven more hours than Nikki studied. A. n + 7 B. 7 - n C. 7n D. n/7
Which action best illustrates the Cold War policy of containment? (1) participating in the Nuremberg trials (2) creating the North Atlantic Treaty Organization
Which is the most common nutrient deficiency in the world? a. iron b. zinc c. copper d. calcium
The term federalism is best defined as (1) the process of amending a constitution (2) the power of the courts to determine the constitutionality of laws (3) a r
On the set of axes, draw the graph of the equation y = -(3/4)x + 3.
Joshua spent 3/7 of his money on souvenirs on vacation. He has $16 left. How much money did he spend on souvenirs
A radio is being discounted 20%.if the is sale of the radio is $51.44, what was the original price of the radio?
Write 16/75 as a % round your answer to the nearest tenth of a %
14a +28c =7 solve for c
What was Theodore Roosevelt's famous saying Speak softly and carry a big stick a reference to? a. American domestic policy b. American foreign policy c. Amer