ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Mike had 308 dollars to spend on 8 books. After buying them he had 12 dollars. How much did each book cost?
Can anyone help me please
Tetsuo has decided to purchase a new car. He decides to put 10% down and finance the remaining balance. The bank offers Tetsuo a 36 month loan at 6.71%. If the
Choose the correct form of the verb estar to complete the sentence. La profesora ___ en su oficina. estás están está
Question 2 (4 points) (05.02) Look at the graph shown: A coordinate plane is shown. A line passes through the point -4 comma 1 and through the y-axis at 4. Whic
i need to know the power of 3
A recipe calls for 3 cups of sugar and 9 cups of water. How many cups of water should be used with 12 cups of sugar?
Sergio went to the library at 3:18 p.m. to do homework. He worked at the library for 57 minutes, then left to go home. What time did Sergio leave the library?
10. Is it possible for the cylinder to have a cross section in the shape of a rectangle? a) Yes b) No. Explain.
rewrite 4.4.6.4.4.6 using exponents​