Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A region of space contains a uniform electric field oriented along the y-axis. A frame of surface area A is placed perpendicular to the y-axis in the xz-plane.
does anyone know question 6?
Please answer this equation ❤️
Which expression is equivalent to 3 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5?
When the Articles of Confederation was adopted, land between the Appalachian Mountains and the Mississippi RiverA.was given to states whose colonial charters cl
This dialogue between George and Hazel portrays George as a O static character because he has accepted society's rules and does not try to challenge them. dynam
Can someone help me with this?
Explain the factors that led to the establishment and growth of the bauxite industry in Jamaica up to 1985​
Find the volume of a cube whose length is 5cm​
Order the numbers from least to greatest: -5, 6, and 9.