yojannett300
yojannett300 yojannett300
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

· At Supershop you can purchase a dozen apples for $3, while at Savemore you can purchase a
4-pack of apples for $1. Determine whether these relationships are proportional. Explain your
reasoning. PLSS HELPPP

Respuesta :

lauracarimartinez lauracarimartinez
  • 03-11-2020
They are proportional because if you buy 3 pacs of the 4 pack it’ll equal up to the same price and same amount of the dozen apples
Answer Link

Otras preguntas

Make q the subject 2 (q + p) = 1 + 5q Give your answer in the form ap-b/c where a, b and c are all positive integers
Which one is it A. B. C. or D.
Which length is equivalent to 12 yards
Which of the following is considered a contact force? a.the force between two magnets b.the gravitational pull of a planet c.the force between two charged part
What is the significance of the thirteenth amendment to the us constitution?
When was the battle of midway
Which force is responsible for these orbiting motions?
A fair coin is tossed 5 times. what is the probability of at least one? head? round to the nearest? ten-thousandth.
Which electron configuration represents the electrons of a sulfur atom in an excited state
Use the properties you learned to show why (a+b)+c is equivalent to b+(a+c)