tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

What is another name for haploid cells?
Which statements about the graph of the function f(x) = 2x2 – x – 6 are true? Check all that apply. The domain of the function is . The range of the function is
If an object has more positive charges than negative charges, the object has an overall?
How does conflict lead to change? Have at least 2-3 sentences explaining it.
why does most of the rain that falls come from the ocean
Help me answer complet!!
For what values of x is the expression below defined?o A. 3 x s 1O B. -3 x 1O C. 3 x S-1
dentify the phrase in this sentence. The cheetah runs quickly after the gazelle. A. the gazelle B. The cheetah runs quickly C. The cheetah runs D. after the
Find the product of -12 and -3. -15 9 36 -36
What would a group of geese in an environment be considered