TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

I need help solving it
A miniature horse weighs 268 fewer kilograms than a Shetland pony. How much do the Shetland pony weigh if the miniature horse is 56 kg
Can learning always have a postivie effect on a person's life and why
What number is 35% of 22
What can you do to prevent running injuries?
A woman shoots her husband, then holds him under water for five minutes. A little while later, they both go out and enjoy a wonderful dinner. How can this be?
When standardizing an iodine solution, 30.37 mL of the solution was required to completely oxidize 10.00 mL of a 5 mg/mL solution of ascorbic acid. What is the
Primary sources __________.
a pet survey found that the ratio of dogs to cats is 2.5.which proportion shows the number of dogs if the number of cats is 140?
Which ordered pair is the solution to the system of equations? 2x−y=−5 x+3y=22 A.(1, 7) B.(4, 9) C.(7, 19) D.(8, 21)