amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

As more developing nations industrialize, it can be expected that _____. 1.Western standards of living will decline 2.demand for resources will increase
Why is it important to have a savings plan when managing your personal finances?
Which shapes are similar but not congruent to shape I?
The fact that the united states remains silent in the face of human rights violations by countries like saudi arabia illustrates that
Help please 1-12 i will give thanks or brainliest
Can u help me solve the problem
How would pollution of oceans affect the fishing industry?
Write as a percent 27.317
How do the ideas behind Prohibition continue to influence American society in the current historical era?
can someone help me with #6? (area of circles)