bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Find 24.7% of 169. Round to the nearest tenth.
A merchant sold a radio for $500 he made a profit of 20% on the cost price. Calculate the cost price
What percent of 253 is 81
State the number of possible negative and positive real zeros of the function f(x)=6x^5-4x^4-63x^3+42x^2+147x-98
Cayden has several screws on a scale, and the scale reads 80.955 g. Cayden adds 111 more screws, and the scale reads 84.81 g.What is the mass of the last screw
the 4. Write short notes on: a) Vedic Age b) Chalcolithic Culture c) Inamgaon (d)) Rigveda​
What was the name of Queen of England?
Simalirities between procedural text and nonprocedural text
A block of mass 20 kg lying on a rough horizontal surface is pulled by a force F acting at an angle 60 with horizontal . For wha value of F, the block will just
someone answer this for me please xoxo