dashanae388 dashanae388
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the best deal of these three offers?
2/$3.33
3/$4
4/$5
Please explain...

Respuesta :

lizzie1825 lizzie1825
  • 01-12-2020
The 4/$5 dollar because you save a more when you should have spend $6 the other answer you don’t really save.
Answer Link

Otras preguntas

A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
Who would have supported the two sides in the English Revolution?
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
The distance between the jones house and the smith house is 96 feet.How many yards is that?
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
__________ means to move from one region to another. When animals regularly move as a group from one region to another and back, it's a ______________.
Who established a school for navigation?
7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture.
You begin solving the equation 4 – 5x = 59 by subtracting 4 from both sides. Which is the best choice for Step 2?