doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Point P(-5, 2) is translated using the rule (x+3, y-1). What is the x-coordinate of P' ?
What is 1567 decided by 20 equal I'll give you 14pts for helping
What three numbers are greater then 0.716 and less than 0.9
what steps must of a historian take to evaluate historical evidence
2.1 + 3.32 – 1.4 = ? A. 6.82 B. 4.02 C. 5.42 D. 4.2
Which is not a text feature of a typical map? A: legend B: compass row C: row D: label
yon buys tickets to a concert for himself and a friend. there is a tax of 6% on the price of the tickets and an additional booking fee of $20 for transaction. w
ratio of 24 to the price
According to the Hooke’s law formula, the force is proportional to what measurement?the length of the springthe mass of the springthe displacement of the spring
which expression to 27 + 25