lisarichie lisarichie
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

They pay $4 to enter the patch and $3 per pound for the pumpkins they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of pumpkins.

Respuesta :

apb23 apb23
  • 01-12-2020

Answer:

y=3x+4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Express sinV as a fraction and as a decimal to the nearest hundredth
An example of a Qin reform resulting in greater social organization was the division of China into ________. A. three distinct social classes B. 21 milit
Mrs ameldos class has 5 students with blue eyes 7 with brown eyes 4 with hazel eyes and 4 with green eyes. Two students are selected at random. Whats the probab
what are non examples of volume
A cone has a volume of 24 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of?
Erin loves to eat cereal! She is comparing advertisements for local grocery stores to determine where she should buy her cereal. Save-Some-More has a 10 ounce b
"The grid shows Figure Q and its image Figure Q’ after a transformation. Which transformation was applied on Figure Q? a) counterclockwise rotation of 90° about
what are the costs and consequences of providing and to whom
How would u factories this expression
Using positive self-talk is a great way to