rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

A man walks 4km from point x due east of point Y. The bearing of a flag point x and y are due N80°W and N40°E respectively. Find the distance of the flag pole f
which types of media mostly follow journalism standards
Looking at the graph (photo attached), what is the independent and dependent variable?
ead the excerpt from “In the Victory Garden.” PEARL: Well? What are you doing here when there’s fighting to be done? Won’t they let a German boy into the army,
In what kind of nation are members of a society most likely to have good educational opportunities? a developing nation a developed nation a country emerging f
What is a land breeze?
Evaluate. -|a+b| 2-c when a=1 2/3 b=-1 ,and c= -3 Enter your answer as a simplified fraction in the box.
From this diagram, select the pair of lines that must be parallel if angle 2 is congruent to angle 6. If there is no pair of lines, select none
by considering action-reacton forces,identify why water rises up a thin capillary tube
does this picture on the foot look like it might be gangrene?​