caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

What is the smallest integer greater than the square root of 148? A.)13 B.)15 C.)14 D.)12 E.)11
A rectangular page is to contain 95 square inches of print. the margins on each side are 1 inch. find the dimensions of the page such that the least amount of p
Which statement best describes the domain and range of f(x) = –(7)x and g(x) = 7x?
help me please???!!!‍♀️
10[4.10.(6^2-4^2)+1] A.20 B.210 C. 30 D. 201
Set goals and provide written documentation of their incremental progress in meeting those goals. This goal setting strategy is referred to as:
What were the first musical instruments made from wood and animal skins?
The total amount of living tissue within a given trophic level is called the select one: a. organic mass. b. trophic mass. c. energy mass. d. biomass.
​in ________, the court ruled that the section of doma that limited spousal recognition under federal law to a man and a woman is unconstitutional.
What are the risk of a retear of a rotator cuff surgery in a 55 year old man who is a diesel mechanic?