Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The sum of two consecutive integers is -92. Find the integers.
Which title described George Washington at the time of the French and Indian War? A) General Washington B) President Washington C) Captain Washington D
what is 2x2x2x3x3 please give me answer
How do World Heritage Sites introduce the country and the people?​
I'll give brainliest! Check the picture above
what is meant by 'narrowing nationalism'?​
Discuss the assertion that non-formal institutions have no role to play at the processing stage of the systems theory is an empty rhetoric.
Exercise 5A bag of corn can feed 50 chickens for 12 days.a) For how many days will the same bag feed 40 chickens?b) How many bags of corn are needed to feed 20
ANSWER THE QUESTIONS PLEASE IT IS ON BEARING
Tobacco farming was labor-intensive, so the Virginia colony's economy developed a need for African slaves. True or false