petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

what does -1-6x-6>-11-7x equal
Qual a concepção de política de maquiavel
The age of the solar system is estimated by the dating of rocks?
what is the solution set
Two most abundant elements in Earth's core are
Which of the following countries did not colonize the South Pacific and Australia? a. Spain b. Germany c. Great Britain d. Switzerland
What is the surface area of the prism? A. 82 yd.^2 B. 90 yd.^2 C. 96 yd.^2 D. 108 yd. ^2
Bruce has 97 sports cards. 34 of them are football cards. Which equation can be used to find the number of sports cards y that are not football cards
Complete the calculations below to write equivalent fractions, with a common denominator. 4/5 and 5/6
Hello everyone! I really need these two by Friday. & can you explain how you got the answer to the top one? Thank you all in advance!!!!!!!!! (it's just two