M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

what US document was written in 1776?
The basic sentence structure in English is SUV, meaning 'Subject, Utility section, Verb.' True Fals
Describe what happens to an egg during the first 14 days of the cycle?
how do you do use this website i am new so i need some help
What is the primary product of light-independent reactions? A) High-energy sugars B) High-energy carbohydrates C) High-energy salts D) High-energy proteins 13.
what is 10 more than 56
a) Simplify the expression and explain each step. 12 + 3(2y - 3) b) Factor the expression completely 18b - 12
how how do you how do you estimate 4.23-2.51
Currently, is our planet an open or closed system?
Name three numbers that would be placed between 5.89 and 5.9 on a number line