sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please answer these 2 questions. The cross section of a sphere is shown. What is the area of the cross section ? This cylinder is 8 inches tall an
please Help i have test the next day
the pH of carbonated drink is 3.0 what is the hydrogen ion concentration of the drink?
Which statement best describes a watershed?A. It is the depositing of sediments at the mouth of a river.B. It is the widest part of a river, where the most eros
How do we know if or not a preposition is being used metaphorically. ​
PLEASE ANSWER ASAP! *picture attached*
solve 6x-17= k for x
Is this sentence simple, compound, or complex in its structure? When we left home, the rain was heavy.
Which term refers to compounds with the same molecular formula but different structural formulas?
How does an area qualify as a biodiversity hotspot?