a1s2ton a1s2ton
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Tarra wants to buy grapes. If one pound of grapes costs $1.98, how much does Tarra pay for One-half of a pound of grapes?

$0.99
$1.98
$2.48
$3.96

Respuesta :

laurakd224
laurakd224 laurakd224
  • 04-01-2021

0.99

one pound costs 1.98, so you divide that by 2 to figure out what half a pound would cost

Answer Link
marahatallah2006
marahatallah2006 marahatallah2006
  • 04-01-2021
Answer: $0.99
I hope this helps you with your stuff
Answer Link

Otras preguntas

How did other European nations respond to German imperialism and militarism before World War I? They ignored Germany's militarism and imperialism in an effort
Which us citizens were the last to be given the right to vote for president and vice president? a. women b. poor americans c. african americans d. residents
Which of the following statements best describes why the Code of Hammurabi is an important historical document?
What is the quotient of 3 and 3/5 divided by 2/5?
How do you say pickle in spanish?
Jews and Arabs are descendants of Shem. True False
Myths contribute to society by
Adaption that enables an individual to blend with its surrounding
You know that all squares are similar and all circles
about 37 percent of the information a driver needs to operate a vehicle comes from their vision