mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

There are several things that can lead to a person's having a compromised immune system. Which is NOT a likely cause of a compromised immune system? A) AIDS B)
Most of europe is located in the tropics (between the tropic of cancer and tropic of capricorn). a. True b. False
Simplify (5^3 x 5^5)^5 A. 5^13 B. 5^20 C. 5^75 D. 5^40
The overall cycle time in the buying process has been reduced due to:
Which body cells do you think go through mitosis the less frequently?
how did Terrell Spencer first become interested in farming
A missing fraction on a number line is located exactly halfway between 3/6 and 5/6 . What is the missing fraction
Se usa un sistema de esclusas porque no todo el ______ se encuentra al nivel del mar, *******.
With what character is the motif of the pink ribbon associated
In medical problem solving, two steps are key: generating hypotheses and then ruling the incorrect ones out based on data. one difference between experts and no