aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Define a function is_prime that receives an integer argument and returns true if the argument is a prime number and otherwise returns false. (An integer is prim
Which is true about most members of the Senate? A) Most are lawyers. B) Most were born in foreign countries. C) Most are women. D) Most have limited
HELP! 7th grade math! GIVE CORRECT ANSWER AND YOU WILL GET BRAINLIEST!!
Solve for x in the triangle. Round your answer to the nearest tenth.
help will give brainliest
SOMEONE PLS HELP!! its due in 10 minutes
Brainliest for whoever gets this right!
The equation f(x) is given as x2_4=0. Considering the initial approximation at x0=6 then the value of x1 is given as Select one: O A. 10/3 O B. 7/3 O C. 13/3 O
What is the domain of g(x)?​
The female students in an undergraduate engineering core course at ASU self-reported their heights to the nearest inch. The data are below. Construct a histogra