rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

How do you work out the odd fraction out? 1) 4/15 , 7/8 , 8/25 , 3/28 , 6/24 or 9/13?
Help with this question
HELP! How do you do this!! Need help ASAP!!
Answer the question below
Find XY if X(0, -7) and Y(-3, 2). d =
(e+3)(e-5) expanded and simplified
1.Solve the equation, and explain each step. 0.6+156 + 4 = 25.62.Test your solution in the equation.Show your work to ensure that the equation is true.3.What is
In the first week of​ July, a record 1,060 people went to the local swimming pool. In the second​ week, 125 fewer people went to the pool than in the first week
been trying to figure this out and cant seem to get the answers on the list​
can use the >, <, =, and ≠ what are these symbols