averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Crates of masses 1 kg , 4 kg , and 6 kg are placed in a line on a frictionless table. They remain in contact as they are pushed by a 60 N force applied to the 1
373646351636646475753626266374747574884x848484893990299149440505944330309877=?
Five times a number decreased by 2 is 4, find the number.
Help with is ixl please
Consider the following inequality: −2(2z−3)≥2z+24 Step 1 of 2 : Write the solution using interval notation.
Differentiate between an organic combustion reaction and an inorganic combustion reaction.
The monthly cost of water use is a linear function of the amount of water used (HCF). The cost for using 16 HCF of water is $39.04, and the cost for using 44 HC
Drag the cards to create a two-digit number that matches these rules. Note: Not all cards will be used. ● 0 2 is one of the digits 10 is the nearest ten when ro
In how many ways can a committee of five Democrats and four Republicans be formed from a group of twelve Democrats and twelve Republicans?
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!