hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

The roman cubitus is an ancient unit of measure equivalent to 0.554m . Convert 2.22/m height of basketball forward to cubiti
Observing people and asking them questions are the two principal ways to obtain
Associating objects that elicit an undesirable response with unpleasant or negative stimuli describes the key principle of ____.
how did world war 2 spur job growth in Washington?A: by decreasing competition in foreign tradeB: by encouraging many people to conserve resourcesC: by increasi
What is the value of x?
NEED HELP ASAPPPPPPP
The stroop effect demonstrates people's inability to ignore the ______ of words.
True or false? physical factors affecting community health include geography, community size, and industrial development.
Which geographic characteristics makes Washington such an important state for international trade? A. It's distance from Canada and Mexico B. It's location on t
A mutation that occurs in the gametes of an organism will most likely be transferred where