jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is a sum of cubes?
Avogadro’s number was calculated by determining the number of atoms in
Find the equation in slope-intercept form that describes a line through (2, 4) with slope 0
What is solution to this inequality -13x>-39
Whats the best sum out of 8,6,7,5 for 4 2/7 + 1 8/9
A spring has a natural length of 28 cm. If a 27-N force is required to keep it stretched to a length of 32 cm, how much work W is required to stretch it from 28
Which of these is a renewable resource? A. Coal B. Trees C. Iron D. Oil 2b2t
Which algebraic expression represents the phrase "six less than a number"? 6х – х x– 6 6-х х – 6х
You have a hat containing 8 red chips, 4 green chips, 5 yellow chips, and 3 white chips. Find the following probabilities and write the answers as simplified fr
if (quotaAmt > 100 || sales > 100 && productCode == "C") bonusAmt = 50; When the above code is executed, which operator is evaluated first? a.