kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

jack rented a moving truck for 7 hours and paid $153.65. how much did it cost per hour?
In a council manager -style city government, which of the above flow charts BEST represents the progression of a fire code policy change starting with a private
Karen reads 20 pages of her book in half hour. If she reads for 3 hours at that same rate, about how many pages of her book can Karen read?
In this triangle, AB=6. Find the length of one of the legs.
EMERGENCY!! PLEASE HELP I NEEd IT NOW!!
how to solve 4p(q-1)+q(1-p)?
Why does your upper body keep moving when you stop running
Ethan has 3/4 of a box of cereal. He gives 1/8 of the box to his little brother and Ethan eats 1/4 of the box, himself. What fraction of the box remains
I don't this question so I need help with this problem
which method can't you use to solve x²+7x=0.