huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

WILL UPVOTE! solve and show all steps please (√25+√9)^2
What is the equation of this line?
3/5g - 1/3 = -10/3 what does g equal URGENT
True or False: Gases have a definite shape and volume. True False 2.What happens to the kinetic energy of particles when a substance changes from a liquid to a
How do you convert fractions into decimals
The most significant characteristic of sexual reproduction is _____. A. Genetic Identity B. Genetic Variability C. Multiple Offspring C. Rapid Reproduction
How does water influence weather and shape the Earth's surface?
What did British monarchs grant to people who wanted to start settlements in the American South?
What moves the figure in any direction without rotation
Why do you want to configure your computer to show you hidden file extensions?