Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Did the soviet union sent the first person into space
What is the purpose of checks and balances in the federal government? a. It allows the government to check for errors when creating laws. b. It keeps one branch
What were the goals of strategic bombing in germany and the invasion of sicily?
Corolina was not aware of what her mother was telling her while she was focused on a phone voice message from a friend. her experience best illustrates
How do you say “am I the kind of person you find interesting?” In German
what's the method for displacement in physics. I NEED HELP ASAP
The third body, the apollo spacecraft, is assumed to have
Which occurrence would contradict the big bang theory
The two major veins joining into the superior vena cava are the
Which of the following pieces portrays the female form with a blend of Renaissance idealization and mannerist stylization? A. Allegory with Venus and C