moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

!!!NO LINKS!!! NEED HELP DUE NOW!!!
Can someone please answer this for me? I don’t really understand this part so well.
Equation practice with angle addition
How do I reflect (-4-3) over the y-axis?​ no links please
takes the perspective that a program describes what the solution to a problem is, not how that problem is solved. Select one: a. Interpretive programming b. Res
HEY can some please help me I will give you BRAINLEST!!
What does the sun do to the panel to make electricity?
how do i say i don't really watch tv because i like to be outside in spanish
Divide: (12x - 6) by 3 go​
Which concurrent testing method helps calculate the visibility of an outdoor advertisement? A. interview test B. passers-by count test C. telephonic survey D. s