legendninja804
legendninja804 legendninja804
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On
Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought
another 5 lbs.
How much money did Mrs. Wise spend on apples on
Monday?

Respuesta :

aizawa1A
aizawa1A aizawa1A
  • 03-02-2021

Answer:

I think its $28

Step-by-step explanation:

Answer Link
daniil362108 daniil362108
  • 22-02-2021

Answer:

its 12

Step-by-step explanation:

i cheked 3 times 4 =12

Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: (1-y)^1/7=(3y-7)^1/7
The main effect of the earth tilting is A. Heating B. Seasons C. Atmosphere D. Years
Can someone help me pleaseeeee
Which is a solution to the equation? (x - 3)(x - 5) = 35 x= -8 x=-5 x=2 x = 10
If I have 3 shirts, 4 pants, 2 sweater, 6 pairs of shoes, how many different outfits can I make?
Antonio sold skis for $220. His wholesale cost was $165. What was the percent markup?
i was asked to write an essay about my department in french..my department is international studies.. please help me.​
What are two reasons why Hunter edjucation is important? 30 pts
Please solve the equation and chose the correct answer.
NEED MATH HELP 40 POINTS!! I have no idea what im doing and I have this huge project due tonight pls help. These are the questions i found the area already but