jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

How do I factor this problem?
Which of the following is a true statement? (round to the nearest tenth as needed) A If 9z = -3, then z = 0.3333... B If 9z = 3, then z = -12 C If 9z = 3,
please help who approves sales taxes in Texas city commissioners, city council, mayor, or voters
Explain the relationship between crossing over and genetic variation.
Quelle phrase est correcte? Select one: a. Es prudent! b. Sois prudents! c. Sois prudent!
What grows inside a pine cone? Gametophytes Flagellated Sperm Sporophytes Antheres
Complete the two-way frequency table below, which shows the relationship between a person's gender and whether he or she wears his or her favorite sports team's
How did hitler manipulate the term aryan for nazi purposes?
What is money supply? the total amount of money invested into infrastructure the amount of money borrowed from a foreign country the total amount of money circu
Which metal works best to displace hydrogens from acid? A. Mercury B. Gold C. Lead D. Iron