vvasquez12
vvasquez12 vvasquez12
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. 6 calculators cost $140.00​

Respuesta :

akila7
akila7 akila7
  • 04-02-2021

Answer:

1 calculator = $23.33

$23.33 × 6 calculators = $139.98 (Round to $140)

So the unit rate = $23.33

Answer Link

Otras preguntas

* Government support programs for sugar products were introduced in the 1930s, yet are still in place long after the original rationale disappeared. What does t
Which of the following are spectator ions in the reaction shown?
The Paris Climate Accord operates through a series of monitoring arrangements that strengthen the ability of domestic groups to pressure their national governme
In addition to carbon dioxide, which of the following should Callie expect the seeds to give off as a waste product from performing cellular respiration? Questi
Muscle tissues are made of specialized units called
Factor the expression. 3x^2 + 7x - 6
write the slope-intercept form of an equation that passes through (4,4) and is perpendicular to y=2x-4
What do the astrometric, Doppler, and transit methods share in common? A. What do the astrometric, Doppler, and transit methods share in common? B. They all all
How did the cotton gin affect Cotton production
what are major events that occurred during the Triassic era