mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

What ocean is on the West Coast of the United States?
Who makes federal laws?
Help solve the following equation: 20.6 + 2.1x = -8.2x
Convert 7.0055 into a mixed number in simplest form?
How old do citizens have to be to vote for President?
What would be the cost to each person in the United States to build a Death Star if it's cost would be 9*10^14 dollars? Express your answer to one significant f
what are the functions of Holloware
The price of play equipment for the school has just been reduced by 25%. The new , reduced price of the play equipment is 1500. What is the original price befor
HOW WOULD YOU BE ABLE TO IDENTIFY streptococci THROUGH A MICROSCOPE
In what month do we vote for President?