kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses commas correctly?
What does coalition mean in this sentence: France was ruled by a series of coalition governments. (simple terms please)
The graph of the function B is shown below. Find B(2) A. -1 B. 1 C. 2 Help please! 50 points
The diagram shows a plan for a piece of mobile. A chain will hang from the centroid of the triangle. At what coordinates should the artist attach the chain?
What are the linking verbs in this sentence. When my dad gets angry, he gets very quiet and leaves the room.
Explain some options for prevention of underage drinking (site 1)
Find the value of x° 25° 85° 75° 105°
who was responsible for spreading christianity throughout europe
What are the sources of externalities and market​ failure?
Which passage most clearly uses a pathos appeal?