Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Please help me anyone?
The diameter of a circle is 100 cm. What is the circumference of the circle? (Use 3. 14 for π. )
Why do you think it is that one test cannot accurately measure a person's intelligence?
Identify an obtuse angle and give its measure.
i-Ready »Evaluate (8+t)³ - 6 when t = 2. The value of the expression is Practice: Numeric and Algebra
What are the similarities and differences in advertisements of the 1950s and advertisements in the 21st century?
Very Important). Read the passage. Then answer the question. " Taking the Plunge" What is the theme of " Taking the Plunge"? How does the theme emerge and devel
To make 1 batch of green paint, Ethan mixes 2 3/8 ounces of blue paint and the same amount of yellow paint. How many ounces of blue paint is needed to make 5
helppp meee please eee
25 points! 7 and 8 Find the measurement of the missing interior angle