iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

What is next in this series? 1, 4, 10, 19, 31, _
11 POINTS GUYS PLZ Answer 12 and 14
In the following sentences, the verbs are in the passive voice. Rewrite each of the sentences, putting the verb in the active voice. Do not change the meaning
In a Greek drama, the Chorus's final ode is called the _____. Parados First Stasimon Catastrophe Exodus
If your BAL is .10 you can expect a _______ drop in complex performance compared to the sober level
Why are short stories a good way to help reluctant readers like fiction?
The purpose of preparing budgets in a business
 a car slows down uniformly from a speed of 21.0 m/s to rest in 6.00 s. how far did it travel in that time?
Coherence (6.10) What is this? Why should you pay attention to this when revising your writing? Conventions (6.10) What are these? Why should you pay atten
An increase in the money supply that causes money to lose its purchasing power and prices to rise is known as______________