desibutter6
desibutter6 desibutter6
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

WILL MARK BRAINLIST !!!!!!!!!!!!!!

WILL MARK BRAINLIST class=

Respuesta :

reeserl reeserl
  • 02-03-2021

Answer:

186

Step-by-step explanation:

[tex]f(-10) = 2(-10)^{2} + (-10) - 4[/tex]

           =  2(100) - 10 - 4

           = 200 - 10 - 4

           = 186

Answer Link

Otras preguntas

12 cookies for 3 people which is the model​
a 9-pack of bracelets costs 7.65 what is the unit price
A car rental rents out SUV's for $300 a week and sedans for $220 a week. If the owner of the rental wants $75,000 in revenue, how many SUV's must be rented if 1
Find the slope of the line through each pair of points: (3,4) and (3,-4) m=?
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (10, -6); m = -5/8 1. y - 6 = - 5/8 (x - 10) 2. y - 6 = - 5
Which choices are in the solution set of the equation 4x = 30? 1) 7.5 2) 6 3) 8,5 4) 6.5
_________you can take sweets_________chocolates.​
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
i need help badly emergency!!
Which of the following may explain the difference in interpretation of historical events, especially if the historians are from different cultures? 1) The level