ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

—¿Qué es esto? —_____. A. Estoy bien, gracias B. Está debajo de la mesa C. Es un disquete D. En la papelera
List of cities in michigan by population
Why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
the excursion boat on the river takes 2 1/2 hours to make the trip to a point 12 miles up stream and to return. If the rate at which the boat travels in still w
Compare the decimals 16.30 and 16.3.  Which comparison is correct?   A. 16.30 < 16.3   B. 16.30 = 16.3   C. 16.30 > 16.3 Question Resources
-3p-(-8+4p) combining like terms & distributive property
Grade 9 mathematics please help asap. Thank you so much!!!
___________ is igneous activity that occurs __________ plate margins.
Who were the suffragists and what was their impact on American society from 1848 to 1918
A 250-mL glass bottle was filled with 242mL of water at 20°C and tightly capped. it was then left outdoor overnight, where the average temperature was -5°C. pre