tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Is this the correct punctuation... Either way, it’s up to you.
Client with new-onset seizures of unknown cause is started on phenytoin. the health care provider has ordered a loading dose of 15 mg/kg iv to be given at a rat
What corporation knowingly allowed people to crash and burn in cars that were poorly made because doing so was cheaper than recalling and fixing the cars?
does anyone know how to solve this?
The area of the base of a rectangular tank is 3,000 square inches, and the volume of the tank is 324,000 cubic inches. find the height of the tank in feet.
A convenience store company would like to know what flavor slushy children ages 8 through 11 prefer. The company decides to ask students in grades 3 through 5th
Pleas help me and answer ASAP
A curve passes through the point (0, 2) and has the property that the slope of the curve at every point p is twice the y-coordinate of p. what is the equation o
Help please 35 pts !!
On average, boys tend to have better abilities than girls in