geovanawilliams geovanawilliams
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by
p = 13 + 4 ln(2x + 1).
How many units of this product would be supplied when the price is $45 each? (Round your answer to the nearest whole number.)

Respuesta :

grajedavane87
grajedavane87 grajedavane87
  • 03-03-2021

ste-by-step explanation

Answer Link
kaylani480 kaylani480
  • 03-03-2021
Sorry just here for the points
Answer Link

Otras preguntas

The law of equal areas suggests that planets move fastest when at and slowest when at .
400 written as a product of its prime factors is 2×2×2×2×5×5.write 800 as a product of its prime factors
write 4/5 as a decimal
Which description is least likely to be true of a totalitarian state? All political power is held by a single party. The government strictly controls all media.
Help with 9 and 10 please?
The subject of history is limited because people cannot possibly know everything that has happened in the past. a. True b. False
What is an object that represents determination
The Bantu's government was a form of _____
you have $100 in your savings account and plan to deposit $12.50 each month what is the linear equation?
Which two numbers add up to -11 that multiply to -432?