mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

i don’t understand, explain also
Determine the domain and range for the relation in interval notation.
Round 638638638 to the nearest hundred.
ASAP will give Brainlyest if right Which revision of the passage makes the best use of transitions? Keeping your computer free of malware takes preparation. Buy
A factory makes 450 pies every day.The pies are chicken pies or steak pies.Each day Milo takes a sample of 15 pies to check.The proportion of the pies in his sa
Consider the graph of the linear equation. Which statements are true? Select ALL that apply. The point (1,0) is on the line. The point (0,1) is on the line The
Evaluate the following expression:7× + 5y​
Phoenician gold and silver jewelry was_________________. A) well-crafted B) delicate C) based on Egyptian designs D) all of the above
2 Which equation represents a line with a slope of and a y-intercept of 12 5 2 7 Help me pls
Help me Word Bank - Discharge Stay Are different The same Electrons Neutrons Everything